ﺳﻪشنبه, 06 خرداد,1399
ایمیل
adnaniphotography@gmail.com
تلفن:
۰۲۱۸۸۰۰۳۴۳۵
ارتباط با مدیریت :
۵۴۷۰۲۴۰ـ۰۹۱۲

 

 

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟
SuperUser Account
/ Categories: مقاله

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

در این میان بعضی از عکاسان صنعتی سعی می‌کنند با طراحی دکورهای ساده منطبق با کاربردهای کالای مورد عکاسی کمی جنبه کاربردی تر به عکس داده و عکس را از آن سادگی آزاردهنده عموم عکسهای صنعتی نجات دهد ُ که بعضاً بسیار سودمند واقع می‌شود و جذابیت بصری عکس را دو چندان می‌کند و گاه با اکمی اغراق و بی تجربگی دکور بر سوژه غلبه می‌کند و خود را در عکس بیشتر به رخ می‌کشد ُ که این امر به تجربه یک عکاس صنعتی بر می‌گردد که تا چه میزان و چگونه دکور پس زمینه را تهیه و اجرا کند که به جذابیت کالا کمک کند ضمن اینکه خود دکور در حاشیه قرار داشته باشد.

عکاسی به عنوان صنعت یعنی نوعی از عکاسی که انسان و تفکر و اندیشه‌اش هیچ گونه دخل وتصرفی در آن ندارد یا اگر دارد این اندیشه و تفکر صرفاً جهت سامان دادن به عکس بر اساس اسلوب و روش‌های آزموده شده است و بدین منظور که عکس به جهت تکنیک مشکلی نداشته باشد. نوردهی یا نورپردازی درست باشد کادربندی بر اساس معیارهای شناخته شده صحیح باشد واز این قبیل.

دو مثال برای این نوع عکاسی یعنی جایی که عکاسی صرفاً صنعت است و حتی چشم انسان هم برای انتخاب لحظه عکاسی دخیل نیست:

ماهواره ای که از فضا دقیق‌ترین تصاویر را به زمین مخابره می‌کند. در این نوع عکاسی همه چیز طبق فرمول و حساب شده انجام می‌شود. این جا عکاسی صرفاً علم است و صنعت است و البته کاربرد خودش را دارد و بسیار مفید است. یا نوع دیگر آن عکاسی از طریق میکروسکوپ یا تلسکوپ و غیر آن برای مقاصد پژوهشی.

جاهای دیگری هم هست که انسان مستقیماً در عکاسی دخل و تصرف دارد اما این دخل و تصرف او مانند دخل و تصرف یک صنعتگر در کار صنعتی‌اش است. مثل دخل و تصرفی که یک تراشکار برای تراشیدن قطعه ای به کار می‌برد یا کاری که قالیباف پای دار قالی انجام می‌دهد. در این گونه عکاسی محصولی تولید می‌شود که مفید است و ارزشمند است و چه بسا زیباست اما یک کار صنعتی انجام شده و عکاس به عنوان یک صنعتگر مطرح است. بسیاری از عکس هادر شاخه‌های مختلف عکاسی مثل عکاسی صنعتی تبلیغاتی، عکاسی خبری، عکاسی طبیعت ونیز دیگر شاخه‌ها از این مقوله‌اند. در این گونه عکاسی عکاس صنعتگری است که می‌تواند دقیق و زیبا عکاسی کند و بسیاری از ذوق‌ها این گونه عکس‌ها را می‌پسندند و از دیدن آن‌ها لذت می‌برند.

برای این گونه عکس‌ها متخصصان هر رشته تا حدود زیادی می‌توانند تعاریف یک عکس خوب را بیان کنند.

اما آن جا که عکاسی به عنوان هنر مطرح می‌شود تعریف دقیق دادن از عکس خوب اگر ناممکن نباشد کار دشواری است. آن جا که عکاسی را همطراز شعر ناب می‌شناسیم همان قدر که تعریف دادن از شعر مشکل است عکاسی را هم نمی‌توان توضیح داد.

عکاسی صنعتی

عکس به عنوان یک عنصر اساسی و مهم در طراحی گرافیک به شمار می‌رود. در محاورات روزمره و مکالمات افراد غیر حرفه ای، از عکاسی حرفه ای تبلیغات به عنوان عکاسی صنعتی نام رده می‌شود. در واقع منظور تهیه عکس از محصولاتی است که در صنایع تولید می‌شود یا عکسی که از خطوط تولید صنایع تهیه می‌شود.

Previous Article عکاسی صنعتی چیست ؟
Next Article هنر عکاسی صنعتی چیست ؟
Print
907 Rate this article:
No rating

Please login or register to post comments.